Windows Vista Dilini Değiştirmek


Windows XP 24 değişik dilde satılmaktaydı. Windows Vista ise 35 değişik dilde satılmaktadır. Windows Vistayı istediğiniz dil de kullanmak mümkün bunun için bir çok yol var. En önemli iki yoldan size bahsetmek istiyorum. Birincisi Windows Vista MUI ( Multilingual User Interface ) olup Windows Update yada Windows Vista Multilingual User Interface CD-ROM u ile gelmektedir. İkinci seçenek ise Windows Vista LIP ( Language Interface Packs ) dir. Şimdi detayları inceleyelim,

Windows Vista Home, Windows Vista Home Premium ve Windows Vista Business sürümlerini diğer dillere çevirmek için MUI (Multilingual User Interface) satın almanız gerekiyor.

Windows Vista Ultimate için, windows update sitesi üzerinden ücretsiz olarak temin edebilirsiniz.

Windows Vista Enterprise için, yine ücretsiz ve bult-in olarak geliyor ve MUI sayesinde Windows Vista Türkçe olan işletim sistemleri, artık diğer dillere çevrilebiliyor.

MUI kullanarak Windows Vistanızı çevirebileceğiniz diğer dillerin tablosu ise;

Windows Vista MUI kullanarak çevirebileceğiniz Diller;

Arabic ,English ,Japanese, Serbian – Latin, Brazilian Portuguese, Estonian, Korean, Slovak, Bulgarian, Finnish, Latvian, Slovenian, Chinese – Simplified, French, , Lithuanian, Spanish, Chinese – Traditional, German, Norwegian – Bokmål, Swedish, Croatian, Greek, Polish, Thai, Czech, Hebrew, Portuguese, Turkish, Danish, Hungarian, Romanian, Ukrainian, Dutch, Italian, Russian dır.

Windows Vista LIP ( Language Interface Packs ) ise Windows Vistanızı ücretsiz olarak başka dillere çevirmenizi sağlar fakat sistemin tamamını çevirmez en sık kullanılan bölümleri için geçerlidir ve kapsadığı diller ise sınırlıdır. Fakat Windows Vistanın tüm sürümlerinde ücretsiz olarak kullanılabilir.

Windows Vista LIPs ile çevirilebileğiniz Diller;

Afrikaans Gujarati Kyrgyz Punjabi (Gurmukhi) Albanian Hausa Lao Quechua Amharic Hindi  Luxembourgish Serbian (Cyrillic) Armenian Icelandic Macedonian (FYROM) Sesotho sa Leboa Assamese Igbo Malay (Brunei Darussalam) Setswana Azeri (Latin) Indonesian Malay (Malaysia) Sinhala Basque Inukitut (Syllabics) Malayalam Tamil Belarusian Irish Maltese  Tatar Bengali (Bangladesh) isiXhosa Maori Telugu Bengali (India) isiZulu Marathi Urdu Bosnian (Cyrillic) Kannada Nepali Uzbek (Latin) Bosnian (Latin) Kazakh Norwegian (Nynorsk) Vietnamese  Catalan Kinyarwanda Oriya Welsh Filipino Kiswahili Pashto Wolof Galician  Konkani Persian Yoruba Georgian dilleridir.

Windows Vistanın tüm sürümlerinde kullanabileceğiniz LIP leri download etmek için tıklayınız.

Kısacası Windows Vista Ultimate sahibi iseniz istediğiniz tüm MUI paketleri indirip istediğiniz dilde kullanabilirsiniz. Windows Vistanın başka bir sürümü var ise MUI satın almanız gerekir.

Hakkında ÖmerKARADENIZ
https://omerkaradeniz.wordpress.com/hakkimda/ https://www.linkedin.com/in/omerkaradeniz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: