Windows Vistayı Hızlandırmak ( Improve Windows Vista)


 

Windows Vista Ultimate serisi bildiğiniz gibi Windows Vista sürümlerinin en gelişmiş, iş odaklı bir altyapı, mobil üretkenlik ve dijital eğlence sunan sürümü bu yüzden makalemde bu ürünü temel alıyorum.

Windows Vista Ultimate önerilen sistem gereksinimleri

1 GHz 32 bit (x86) veya 64 bit (x64) işlemciclip_image002

1 GB sistem belleği

40 GB sabit sürücü ve en az 15 GB kullanılabilir disk alanı

DirectX 9 grafik desteği ve WDDM Sürücüsü

128 MB grafik belleği (en az)

Donanımda Pixel Shader 2.0

Piksel başına 32 bit

DVD-ROM sürücü

Ses Çıkışı

Internet erişimi  

Belirli özellikleri kullanmaya yönelik ek gereksinimler

TV işlevselliği için TV kartı gerekir (uyumlu bir uzaktan kumanda isteğe bağlıdır)

Windows Tablet ve Dokunmatik Aygıt Teknolojisi, bir Tablet PC veya dokunmatik ekran gerektirir

Windows BitLocker Sürücü Şifrelemesi, bir USB Flash Sürücü ve TPM 1.2 yongalı bir sistem gerektirir

 

1- RAM ilave edin.

Sistem gereksinimlerini detaylarına kadar inceledik.  Windows Vista Ultimate gibi onlarca özellik sahibi bir işletim sistemine 1 Gigabyte Ram yeter mi?  Windows Vista sık kullandığınız program veya uygulamalara ait olan kitaplıkları disk üzerinden okumaktansa direk ram e yükler ve bu nedenle siz ram miktarınızı şişkin görürsünüz. Oysa raminiz vardır ancak Windows Vista bunu hızlı erişim için kullanır. Uygulamalar diske göre ram den çalıştığı için çok daha hızlı olur. Bu yüzden gözle görülür bir artış ve hızlı bir Windows Vista istiyorsanız Ram ilave edin.  1 GB Ram ilave edilmesi yeterli olacaktır fakat dileyenler daha fazlada kullanabilir.

2 – Ready Boost Teknolojisini Kullanın.

clip_image003

ReadyBoost teknolojisi ile Microsoft Windows Vista işletim sisteminde, bilgisayara takılan USB belleği otomatik olarak paylaştırıyor. Bilgisayarınıza taktığınız USB Flash Disk, bellek gibi çalışıyor ve bu sayede işletim sisteminin alışıldığından daha hızlı bir şekilde çalıştığını siz de fark edeceksiniz. ReadyBoost teknolojisi ile işletim sisteminin hızlanmasından ziyade, sabit disk daha az kullanılmış olur ve HDD ‘nizin ömrü uzar.

Windows Vista da ReadyBoost özelliğini kullanabilmek için belleğinizin 2,5 MB/s okuma ve 1,75 Mb/s yazma hızına sahip olması gerekir. Usb Flash Diskinizin bu özelliğe sahip olup olmadığını öğrenmek için takmanız yeterlidir. Windows Vista ReadyBoost özelliğini kullanıp kullanamayacağınızı belirtir. Manuel olarak bu işlemi yapmak isterseniz. Flash Diskinizi Windows Vista yüklü bir sisteme taktığınız anda winsat adlı, Windows Vista ile gelen bir ölçüm programcığı tarafından anlık yazma ve okuma testlerine tabi tutululur.

Testleri komut penceresinde

“winsat disk -read -ran -ransize 4096 -drive <sürücü adı: e, f, g gibi.>”

“winsat disk -write -ran -ransize 524288 -drive <sürücü adı: e, f, g gibi.>”

komutlarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Birinci testin sonucu 2.5mb/s’den, ikinci testin sonucu da 1.75mb/s’den yüksek ise aygıtınız ReadyBoost ‘a uygun demektir. Eğer elinizde bu tarzda bir Flash disk yok ise, en az 2 GB kapasitede bir Flash Disk edinmenizi şiddetle öneririm.

3- Windows Vista Aero Theme yi Disable Edin.

clip_image005

Windows Vista nın Tavsiye Edilen donanım özellikleri ile sadece Windows Vista nın çalışabileceğini herhangi bir tema ya da ram ihtiyacı olan bir program kullanıldığında çok yüksek derecede ram ihtiyacı duyduğunu görebiliyorsunuz. Özellikle Laptop kullanıcıları Aero Özelliğini Disable ederek Windows XP den daha uzun batarya süresi sağladıklarını söylüyorlar.

Bu durumda Aero theme yi disable etmenin 2 avantajı var.

I. Aerosu Disable edilmiş bir Windows Vista size 105 Mb dan fazla ram avantajı sağlar.

II. Laptop kullanıcıları için kesinlikle daha uzun pil ömrü sağlamaktadır.

Aşağıdaki komutu Komut penceresine yazarak disable edebilirsiniz.

 

C:\Windows\system32\rundll32.exe Shell32.dll,Control_RunDLL desk.cpl,Appearance,@ Appearance

clip_image006

Ayrıca Denetim Masası > Özelleştirme Seçeneklerinden Transparency ve Klasik Resim seçeneklerinide kapatmalısınız.

4 -Ağ Bağlantılarını hızlandırın.

Windows Vista da network ve internet hızı gözle görülür derecede bir yavaşlama göstermektedir.

Başlat  >  Search (Arama) kısmına ” cmd ” yazın

CTRL + SHIFT + ENTER ( Komut Satırını Administrator Mod da açmak için) tuşlarına aynı anda basın. Bir User Access Control uyarısı gelecek ona continue dedikden sonra;

Açılan pencereye aşağıdaki satırları yazıp enter a basıyoruz.

netsh interface tcp set global autotuninglevel=highlyrestricted

Bu işlemden sonra bilgisayarı açıp kapatmamız gerekiyor. Dikkatinizi çekecek nokta “AutoTuninglevel” Autotuninglevel in üç değişik çalışma şekli var;

 I. normal ( Standartta Windows Vista bu şekilde geliyor.)

 II. highlyrestricted

 III. disable seçenekleridir.

Bu komutu uyguladığınızda özellikle Network den dosya kopyalama işlemi gözle görülür derecede hızlanacaktır. İşlemi yaptınız ama geri getirmek istiyorsanız.

netsh interface tcp set global autotuninglevel=normal

Disable Etmek istiyorsaniz

netsh interface tcp set global autotuninglevel=disable

5- Dosya kopyalamayı hızlandırın.

Birçok Windows Vista kullanıcısı Vista nın dosya kopyalamada ve Network de çeşitli nedenlerden dolayı Windows XP ye göre daha yavaş olduğunu söylüyor. Bunun içinde yapmamız gereken Remote Differential Compression özelliğini Windows Vistada Disable etmektir.

Bunun için;  Başlat > Çalıştır kısmına  optionalfeatures.exe  yazın. Açılan pencereden Remote Differential Compression kısmındaki check işaretini kaldırıyoruz ve bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

Bu işlemleri yaptık dan sonra Network de ve File Copy de gözle görülür bir hızlanma sağlanmış olacaktır.

6- Indexlemeyi Kapatın.

Windows Vistada iki çeşit indeksleme vardır;

I. Desktop index (Standartta Enable dır)  kapatılması, gereksiz indeksleme ve performans artışı sağlar.

II. Index Server servisi ve standartta Disable dir Enable yapmadıysanız bir sorun yok demektir.

Indeksleme yi disable etmek için Komut satırından Services.msc yazıp enter ladığınızda aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

clip_image008

Startup Type kismina dikkatinizi çekmek istiyorum.  Biz burada disable seçeneğini seçiyoruz. Tabi indekslemeyi kapatmak yetmiyor şimdiye kadar yapılan işlemler ve indekslemeler ile ilgili klasörü de silmemiz gerekiyor. Bu da;

C:\ProgramData\Microsoft\Search kısmında Search klasörünün boyutuna bakın 480 mb ile 2 gb civarındadır. Silebilirsiniz.

7- Hazırda Bekleme ( Hibernation) Özelliğini kapatın.

clip_image010

Windows Vista da Hibernation ı disable etmekde performansda büyük ölçüde değişiklikler sağlamaktadır. Komut istemini Administrator yetkisiyle açarak ( Herhalde bilmeyen kalmamıştır artık)

powercfg -h off

yazarak Hibernation özelliğini disable edebilirsiniz. Eğer ki Hibernation File boyutunu öğrenmek isterseniz. C sürücünüze sağ tıklayıp Disk Cleanup sekmesine gelin.Orada Hibernation File Cleaner in karsisindaki dosya boyutu Hibernation için ayrılan boyuttur.

8- Açılışta Otomatik Açılan programları kapatın.

 

clip_image011

Başlat > Arama “msconfig” yazıp entera basıyoruz. Açılan pencerede başlangıç sekmesine tıklıyoruz. Listelenen programlar açılışta başlayacak olanlardır ve aralarından gereksiz olanları kaldırıyoruz ve yeniden başlatın. Belirgin bir hız farkı olacaktır.

9- Sık çalıştığınız programları sıralayın.

 

clip_image013

Priority birçok yazılım da ve donanım da kullanılmaya başlanmaktadır. Sistemli kullanılırsa özellikle çift işlemcilerde kayda değer bir hız artışı sağlamaktadır. Resimde görülen şekilde uygulama yapılabileceği gibi komut satırından da kullanılabilmektedir.

NOT:  Komut içerisinde sayı olarak kullanılan 2 nin anlamı bahsi geçen exe nin ikinci işlemci tarafından yapılmasını belirtmektedir.

start /affinity 2 /abovenormal photoshop.exe

/Low

/Normal

/High

/Realtime

/Abovenormal

/Belownormal

 

10 – Sürücülerinizi güncelleyin.

Bilgisayarınızdaki sürücülerin güncel olup olmadığını varsa Vista Yamaları olup olmadığını kontrol etmeli ve gerekli güncellemeleri yapmalısınız. Örnek bir sayfa vermek gerekirse Ekran Kartlarında Nvidia chipset kullananlar http://www.nvidia.com/object/windows_vista_hotfixes.html linkden faydalanabilirler

11- 3.Party (Antivirüs /Firewall/Anti-Spyware) programlarınızı güncelleyin.

3.party yazılımların ( Özellikle Antivirus ve Firewall) network ve dosya kullanımında yavaşlama yapmaktadır ve Windows Vista ile bu daha da artmaktadır. Birçok yazılım firması Windows Vista ile ilgili yamalar çıkartmıştır. Kullandığınız 3. Party yazılımları güncellemeli ya da varsa yamasını yüklemelisiniz.

12- Windows Vista nızı güncelleyin.

Bazı Hotfixlerle de Windows Vista üzerinde Performans değişiklikleri olmaktadır. Bunlardan en önemlisi File Copy Hotfixidir (931770). Bunu indirip kurmanız sisteminizdeki dosya transferleri üzerindeki dosya hesaplama ve kopyalama süresini azaltacaktır.

Şimdiye kadar yayınlanmış Windows Vista 32 Bit ve 64 Bit Hotfix leri ve aşağıda listelenmiştir.

925255 – Power consumption increases when you run a WPF-based program that runs an animation in Windows Vista
925528[DOWNLOAD] – Reliability update for the USB stack in Windows Vista
925920[NEW] [DOWNLOAD] – MS07-017: Vulnerability in GDI could allow remote code execution
927084 – Error message when you try to watch live TV in Windows Media Center on a Windows Vista-based computer: “Restricted Content – Display Driver”
927341 – The Manage Discs feature in Windows Media Center stops responding after you resume Windows Vista from sleep or hibernation
927546 – You see only four available wireless network connections when you use a USB-based wireless network adapter in Windows XP or in Windows Vista
928089[DOWNLOAD] – The computer may respond very slowly as the Phishing Filter evaluates Web page contents in Internet Explorer 7
928135 – A Windows Vista-based computer stops responding when you resume the computer from hibernation
928188 – Ink programs may not work correctly on a digitizer in Windows Vista
928253 – SATA optical drives are not available after you start a Windows Vista-based computer
929011 – Windows Media Center does not correctly configure a combo TV tuner that supports both ATSC and NTSC signals on a Windows Vista-based computer
929191 – IBM and Lenovo computers may take longer to start Windows Vista than computers from other manufacturers
929427[DOWNLOAD] – The Windows Vista Application Compatibility Update
929451 – A client computer that is running Windows Vista registers an old IP address when the GUID of a network adapter changes
929478 – After you use the Safely Remove Hardware option to remove a built-in optical drive from a portable Windows Vista-based computer, you may be unable to reconnect the drive
929550 – When you connect a PCI ExpressCard device to a portable Windows Vista-based computer, the device may not work correctly
929577 – A Bluetooth device may no longer work correctly when you wake a Windows Vista-based computer from sleep
929615[DOWNLOAD] – You may not receive audio in the desired language when you use Windows Media Center to view television in Windows Vista
929685[DOWNLOAD] – A high definition audio device may no longer work after you resume Windows Vista from sleep or from hibernation and then restart the computer
929734 – You may experience problems after you resume a Windows Vista-based computer from sleep or from hibernation
929735[DOWNLOAD] – You may not find the file that you want when you use Advanced Search to search by date and you use a non-Gregorian calendar format in Windows Vista
929761[DOWNLOAD] – When you run Wusa.exe together with the /quiet option to try to install certain software packages on a Windows Vista-based computer, the installation fails
929762[DOWNLOAD] – You receive a Stop 0x9F error when you wake a Windows Vista-based computer that is connected to an IEEE 1394-based device
929763[DOWNLOAD] – Version 5.00 of the Mongolian Baiti font may be displayed incorrectly in Windows Vista
929777[DOWNLOAD] – Error message when you try to install Windows Vista on a computer that uses more than 3 GB of RAM: “STOP 0x0000000A”
929909 – A Windows Vista-based computer that uses a Mobile Intel 945GM Express Chipset may occasionally not wake from sleep
929913 – An error is logged in the Setuperr.log file when you run the “sysprep -reseal” command on a Windows Vista-based computer
930163[DOWNLOAD] – In Windows Vista, you cannot access any resources on a remote VPN server after you switch a network connection from one network adapter to another network adapter and then dial a VPN connection
930193 – Error message when you run the Sysprep command on a Windows Vista-based computer: “A fatal error occurred”
930194 – A computer uses an SiI PATA chip does not recognize an attached optical drive as a drive that supports recording after you install Windows Vista
930261[DOWNLOAD] – You randomly receive a “Stop 0xA” error in Storport.sys when you start Windows Vista
930311 – Occasional error message on a portable Windows Vista-based computer that wakes from sleep to perform network-related tasks: “STOP 0x0000007E”
930495 – An IEEE 1394 device is no longer available when you wake a Windows Vista-based computer from sleep or after you reconnect the device
930517 – Message when a device on a Windows Vista-based computer uses a network bridge to access the network: “Connected with limited access”
930568 – Error message when you try to put a Windows Vista-based computer to sleep or into hibernation: “STOP 0x000000FE BUGCODE_USB_DRIVER”
930570 – Error message in the Usbhub.sys process when you wake a Windows Vista-based computer from sleep or from hibernation: “STOP 0x00000044”
930819 – Windows Image Acquisition imaging software may stop responding in Windows Vista
930857[DOWNLOAD] – An update is available for Windows Error Reporting in Windows Vista to make sure that problem reports are sent only after you have given your permission
930883 – Programs that play audio stop working and duplicate entries appear in the Default Format audio format list in Windows Vista
930955[DOWNLOAD] – Moveuser.exe is incompatible with Windows Vista and is replaced by the new Win32_UserProfile WMI functionality
930917 – An optical disc appears to be blank after you format the disc by using the Live File System component on a Windows Vista-based computer
930979 – You may receive a “Stop 0x0000007E” error message after you enable the BitLocker Drive Encryption feature in Windows Vista
931174[DOWNLOAD] – Update for the Windows Vista Customer Experience Improvement Program
931369 – The Windows Vista installation process may take several hours on a system that uses an ATI SB600 Series chipset
931573[DOWNLOAD] – You may be prompted to activate Windows Vista on a computer on which Windows Vista activation was not previously required
931619[NEW] – When you click the Safely Remove Hardware icon in Windows Vista, the device in question may not be removed as expected
931671 – Error message when you put a Windows Vista-based computer to sleep while a PPP connection is active: “STOP 0x0000009F”
931674 – You may be unable to use a WSD-based scanner driver to transfer scanned data in Windows Vista
931675 – Error message when you perform a scan by using a WSD-based scanner driver in Windows Vista: “A problem prevented Windows from saving the settings”
931770 – The copy process may stop responding when you try to copy files from a server on a network to a Windows Vista-based computer
931812 – On a Windows Vista-based computer, the Sony VAIO Camera Capture Utility (VCCU) may not work correctly until you restart it
931936 – Incorrect recording speeds are displayed in the “Recording speed” list in the “Burn to Disc” dialog box when you burn a DVD on a Windows Vista-based computer
931969 – The Microsoft Software License Terms appear in the incorrect language when you try to view them in a program in Windows Vista
932030 – Windows Vista incorrectly detects the miniport edge of PassThru as a WLAN adapter when you use the PassThru Intermediate Driver from the Windows Driver Kit
932079 – Power consumption may be slightly more than expected on a portable Windows Vista-based computer that uses a SATA hard disk that does not support Host-Initiated Link Power Management
932094 – Error message when you try to play a movie file that has an .mov extension by using QuickTime 7 in Windows Vista: “STOP 0x1A MEMORY_MANAGEMENT”
932142 – You cannot install some programs after you restore Windows Vista by using a “Windows Complete PC Backup and Restore Image”
932143 – A hotfix is available for Microsoft Windows Services for UNIX and Subsystem for UNIX-based Applications that addresses the change to daylight saving time in 2007
932246[DOWNLOAD] – March 2007 Windows Vista Application Compatibility Update
932404 – A folder does not open when you click the folder in the All Programs list in Windows Vista
932406 – The Windows desktop may stop updating correctly after a Windows Vista-based computer has been running for a long time
932590 – FIX: Windows-based applications that use the TZ environment variable may not work as expected because of changes to DST
932539 – The screen may go blank when you try to upgrade the video driver on a Windows Vista-based computer
932626 – Various problems may occur after you disconnect a PCMCIA storage device when a Windows Vista-based computer is asleep
932634[DOWNLOAD] – Some elements of the user interface in some preinstalled Swedish versions of Windows Vista contain English text, text that is truncated, or linguistic errors
932635[DOWNLOAD] – Some elements of the user interface in some preinstalled Norwegian versions of Windows Vista contain English text, text that is truncated, or linguistic errors
932636[DOWNLOAD] – Certain elements of the user interface in some preinstalled Danish versions of Windows Vista contain English text, text that is truncated, or linguistic errors
932649[DOWNLOAD] – You may experience poor video quality when you use interlaced mode on a Windows Vista-based computer
932652 – A Windows SideShow-compatible device or the related Gadgets do not work reliably in Windows Vista
932753 – When you resize the Windows Media Center window in Windows Vista, video playback may stop
932814[NEW] – You receive an error message that states that a driver was not installed because of a file copy error in Windows Vista
932988 – Files from a Canon EOD 1D or 1DS camera may be corrupted after you use Windows Photo Gallery or Windows Explorer to edit the file metadata in Windows Vista
932998[NEW] – Error message during an unattended installation of Windows Vista: “No disk”
933242 – Windows ReadyDrive does not work in Windows Vista if the first partition of a hybrid hard disk drive has less than 32 MB of free space
933245 – A handle leak in Lsm.exe occurs when you play an audio file in Windows Media Player 11 in Windows Vista
933433 – Recording quality is poor when you use a USB microphone on a Windows Vista-based computer that has 4 GB of RAM or more
933468 – You cannot access SMB shares on a corporate network through a Remote Access Service (RAS) connection from a computer that is running Windows Vista
933607 – UMDF User-mode drivers that use the Windows SideShow class extension return errors when you process commands asynchronously
933620 – The operating system stops unexpectedly and you receive a Stop error message after you start the Sony VAIO Camera Capture Utility on a Sony VAIO UX Series Micro PC that is running Windows Vista
933778 – AA program that uses Windows HotStart does not start as quickly as expected after a Windows Vista-based computer wakes up from sleep
933847 – Availability of the Windows Vista Secure Digital (SD) hotfix rollup package
933860[NEW] – DFS failover does not occur when a client computer that is running Windows Vista tries to connect to a DFS root server that is unavailable, and you receive an error message: “System error 1214 has occurred”
933872 – The default gateway setting is lost when you wake a Windows Vista-based computer from sleep
934056[NEW] – Error message when you try to print a picture from the Search window in Windows Vista: “Windows can’t find this picture”
934111 – An update is available for Subsystem for UNIX-based Applications in Windows Vista that addresses daylight saving time changes in 2007
934641[NEW] – A Toshiba Device Bay optical drive is not recognized in Windows Vista when you hot swap the drive or when you warm swap the drive

 

NOT: [DOWNLOAD] yazan güncellemeler Yüklenebilir bir güncelleştirme olduğunu belirtmektedir. Yükleme işlemi yapmadan önce kullandığınız Windows Vista nın hangi dilde olduğunu seçmenizde yarar var. Güncelleştirmeler standartta İngilizce olarak gelir.

Şimdilik performans ile ilgili olarak elimizdeki araçlar ve seçenekler bunlardır. Ancak bir tecrübeyi aktarmak istiyorum size 512 MB Rami olan bir makineye Windows Vista install ettiğinizde Vista nın sadece harcadığı ram 400 MB ve 2 GB rami olan bir makinede Windows Vista install ederseniz Vista nın harcadığı ram in 800 – 900 MB a çıktığını göreceksiniz.  Windows Vista SP1 çıktıktan sonra performans olarak daha iyileştirilmiştir. Performans isteyenler için Windows XP, görüntü ve estetik isteyenler için Windows Vista daha iyi bir seçenek gibi gözüküyor. Esen Kalın.

Hakkında ÖmerKARADENIZ
https://omerkaradeniz.wordpress.com/hakkimda/ https://www.linkedin.com/in/omerkaradeniz

3 Responses to Windows Vistayı Hızlandırmak ( Improve Windows Vista)

 1. Emell says:

  windows wista anlattıkları kadar kötü değilmiş. xp kadar hızlandı. Tşkleeerr

 2. ismail Burak says:

  eyv tşkler güzeL paylaşım sağoLasın

 3. FİHTİYAR says:

  meğe saygı
  bilgi paylaştıkça güzeldir. TEŞEKKÜR EDERİZ VİSTAYI SEVVMEYE BAŞLADIK..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: