Diego Velázquez


Diego Velázquez de Silva, İspanyol ressamıdır (1599-1660).

Google yine enteresan bir olaya imza attı ve simdiye kadar hiç böyle bir logo kullandığını görmemiş olmama rağmen Diego Velazquez de Silva bir eserini logo halinde kullandı. Hoş bir logo olmuş biraz size Diego Velazquez de Silva dan bahsetmek istiyorum.

Sevilla’da doğan Velazquez, ondaki büyük yeteneği keşfeden ve kendisini kral Felipe IV’ün gözde bakanlarından Olivares düküne tavsiye eden ressam Pacheco’nun öğrencisi oldu.

Çok keskin ışık-gölge oyunlarıyla işlediği ilk yapıtları natürmortlar ve günlük yaşantıdan alınmış gerçekçi görüntülerdir.Felipe IV’ün portresini yaparak bir anda başarıya ulaşan ve 1623’te «kralın ressamlığı»na atanan Velazquez, o tarihten itibaren, önemli resmî görevler yükleneceği Madrit Sarayı’nda parlak bir sanat hayatına başladı. Uzun yıllar krallık ailesinin, soyluların, saray erkânının ve saray cüceleriyle soytarılarının portrelerini, ayrıca dinî tablolar yaptı. Rubens’in öğütlerine uyarak, sanatını derinleştirmek için İtalya’ya gitti.

Velazquez, eserlerinde tamamıyla kişisel bir hava yaratmayı başarmıştır: içindeki gözlemcilik ruhu ve renkleri kullanmadaki büyük ustalığı sayesinde, mekân ve ışık oyunlarını en basit yollarla ve en gerçek şekliyle verebilir (Las Meninas). Bu nedenle bazı sanat tarihçileri tarafından modern sanatın öncülerinden biri olarak kabul edilir.

Hakkında ÖmerKARADENIZ
https://omerkaradeniz.wordpress.com/hakkimda/ https://www.linkedin.com/in/omerkaradeniz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: