Terminal Server'a baglanan kullanicinin sadece belirlenen uygulamayi kullanmasini ve uygulamayi kapatinca da baglantinin kopmasini saglamak


Terminal Server’a baglanan kullanicinin sadece belirlenen uygulamayi kullanmasini ve uygulamayi kapatinca da baglantinin kopmasini saglamak icin:

1. yontem – Kullanici bazinda ayar:

Active Directory User and Computers konsolunda kullanici Properties‘inda Environment tabinda “Start the following program at logon” kutucugu isaretlenerek, bu kullanici terminal server’a logon olunca calisacak program yolu yazilir. Ornegin \\server1\office\excel.exe gibi. Burada tabii ki terminal server uzerindeki excel.exe dosyasinin bulundugu klasoru paylastirmis olmaniz gerekiyor. \\server1\office\excel.exe tanimini program file name kutucuguna yazabilirsiniz. Ya da program file name kutucuguna excel.exe yazip, \\server1\office klasor yolunu Start In kutucuguna yazabilirsiniz.

2.yontem- Group Policy Uzerinden

GPO ayarlarina girince, User ConfigurationàAdministrative TemplatesàWindows ComponentsàTerminal Services gelince sag ekranda cikan “Start a program on connection” ayarina cift tiklanarak benzer yol ve program tanimi buradan da yapilabilir. Bu tabii ki sadece GPO’nun uygulandigi OU altindaki kullanicilara etki edecektir.

3.yontem – RDP Protokolu Uzerinden

Terminal Server uzerinde Administrative ToolsàTerminal Service Configuration girince, Connection kabina tiklarsaniz, sag ekranda gelen RDP Properties‘e girince, Environment tabina gecip buradan da ayarlayabilirsiniz. Fakat buradan yapilan ayar bu RDP protokolu uzerinden baglanacak herkesi etkileyecegi icin cok kullanisli degildir.

 

 

Hakkında ÖmerKARADENIZ
https://omerkaradeniz.wordpress.com/hakkimda/ https://www.linkedin.com/in/omerkaradeniz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: