Windows Vista da Backup and Restore Center ( Veri Yedekleme ve Kurtarma Merkezi)


Bilginin çok önemli oldugu bir devirde yasamaktayiz. Bilgisayarimizda ki verileri virüs,  hatali silme,  donanimsal problemler, yazilimsal problemler ve daha sayamadigimiz birçok nedenden dolayi her an kaybetme korkusuyla yasiyoruz.  Eweek.com un yaptigi arastirmaya göre önlemini almayan firmalar  1 yil içerisinde ortalama 6 kez veri kaybetmektedir. Dosyalarinizi ve bilgilerinizi düzenli olarak yedeklemenin veri kayiplarini önlemeye yardimci olabilecegini büyük olasilikla biliyorsunuz.Microsoft un en yeni isletim sistemi Windows Vista da Backup and Restore Center ile verilerinizi dilediginiz zaman yedekleyebilir (Backup) ve dilediginiz zaman geri yükleyebilirsiniz (Restore).  Backup and Restore Center tüm Windows Vista sürümlerinde bulunmaktadir.

Control Panel ( Denetim Masasi) -> System and Maintenance ( Sistem ve Bakim ) -> Backup and Restore Center i açiyoruz.

image001

 

image002

Adindan da anlasildigi üzere Backup ve Restore olarak iki bölüme ayrilmis ve bu bölümler de Files and Computer olarak kendi içinde iki ye ayrilmistir. Toplam 4 ana baslikta inceleme yapacagiz. Back up files manuel olarak belirtilen dosyalari hedef birime yedekler.

image003

Hedef yani yedek alinacak birim Windows un bulundugu sürücü, Teyp, Kaset, USB Flash Drive, Formatlanmamis bir Disk ya da bir CD-Rom olamaz. Dosyalarinizi ancak CD-RW / DVD-RW, baska bir  Partition, Network ya da USB External Disk e yedekleyebilirsiniz. CD-RW ya da DVD-RW seçilirse dosyalarinizin depolanmasi için bos bir CD veya DVD saglamaniz gerekecek ve Windows Vista size CD ya da DVD nin üzerine ne yazmaniz ve kaç adet bulundurmaniz gerektigini bile söyleyecektir.

 

image004

Bu sihirbaz, türüne göre yedeklemek istediginiz dosyalari sorar.

image005

Ilk defa back up aldigimiz için bize daha sonraki back up lar için bir zamanlama olusturuyor ve back up islemini baslatiyoruz. Burada zamanlama islemi biraz zorunlu tutulmus aslinda güzel bir özellik daha sonra Back up almaniz gerektigini size hatirlatacaktir. Bir daha ki Back up islemlerinde Back up Files a tikladiginizda son yaptiginiz ayarlara göre back up alinir.

 

image006

Back up ayarlarini degistirmek istiyorsaniz. Change Settings kismindan gerekli degisikleri yapabilirsiniz.

 

image007

Change Settings e tikladiginiz da yukaridaki gibi bir pencere ile karsilasacaksiniz ve bu pencerede simdiye kadar yaptiginiz tüm back up larin ayarlarini degistirebilirsiniz. Otomatik Back up almayi etkinlestirebilirsiniz ( Defaultta Etkindir). Yeni bir Back up olusturabilirsiniz.

image008

Complete PC Back up Bilgisayarinizin bir image (resim) ini alir. Donanimsal olacak arizalara karsi Hard Disk yerine DVD ya da CD ye yazmanizi tavsiye ederim.

image009 

CD ya da DVD yi seçtiginizde Back up için Windows un oldugu bölümü seçiyorum ve bana 2 Adet DVD ye ihtiyaç duyacagimi söylüyor. Start Back up dediginiz de sirayla DVD leri takmanizi isteyecektir. Windows Vista niz herhangi bir nedenle açilmaz ise açilista F8 ile recovery kismina girip bu DVD ler ile sisteminizi geri yükleyebilirsiniz.

image010

Restore Files kisminda önceki aldiginiz back up lardan yada son aldiginiz back up dan gerekli dosyayi yada klasörü geri yükleyebilirsiniz.

image011

Esnek bir Restore yapisina sahip olmasi sayesinde sadece tek bir dosyayi ( Previous Version ile karistirmayin onu birazdan anlatacagim ) alabilecegi gibi bir klasörü klasörün tamamini da restore edebilirsiniz.

 

image012

Son olarak hayati önem tasiyan bir konu üzerinde duracagiz. Previous Version ( Önceki Versiyon) özelligi sadece Windows Vista Business, Ultimate ve Enterprise olan sürümlerde kullanilabilir.

Shadow Copy ( Gölge Kopya ) kullandiginiz dosyalari ve versiyonlari otomatik olarak bilgisayarinizin hafizasina kaydedilir. Yanlislikla yapilmis bir düzenleme ya da silme isleminde dosyanin önceki versiyonlarina dönebilme imkani verir. Dosyayi Salt Okunur olarak açilabilir ve birkaç versiyon öncesini görüp buna göre hizli bir sekilde önceki dosya versiyonuna dönüs yapabilirsiniz. Shadow Copy islemi tüm bir klasörü kapsayabilecegi gibi tek bir dosya içinde kullanilabilir.

Bu makaleden çikarilacak güzel bir ders sik sik kaydetmek zaman ve de para kurtarir. Sonraki makalelerde görüsmek üzere. Esen Kalin.

Kaynak:

http://www.microsoft.com/windows/products/windowsvista/features/details/backup.mspx

 

 

Hakkında ÖmerKARADENIZ
https://omerkaradeniz.wordpress.com/hakkimda/ https://www.linkedin.com/in/omerkaradeniz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: