Ağ Yükü Dengeleme (Network Load Balancing – NLB) Temel Bilgiler


loadAğ Yükü Dengeleme (Network Load Balancing – NLB); Windows 2000 ve 2003 Server ailesi işletim sistemlerinin bir parçası olarak Microsoft’un sağladığı bir teknolojidir.

Internet erişim imkanları her geçen gün genişliyor ve giderek ucuzluyor. Bununla birlikte Internet erişimi iş uygulamaları için çok daha kritik hale gelmekte. Eskiden tek bir internet erişimi kurumlar için yeterli iken artık birden fazla servis sağlayıcıdan Internet erişimi almak ekonomik hale geldi. Örneğin bu gün 2Mb/s hızında ADSL Internet erişimi 238 YTL. Sadece 1000 YTL ödeyerek 4 adet 2Mb/s ADSL erişimi alınarak 8Mb/s’lik bir internet erişim imkanına sahip olunuyor.

Ülkemizde ADSL imkanı henüz yokken kurumlar internet erişimi için Kiralık Hat veya Frame Relay erişimi ile Internet Servis Sağlayıcıları üzerinden hizmet aldılar. ADSL hizmetinin Türk Telekom tarafından uygun fiyatlarla verilmeye başlanması ile kurumsal internet erişimi olmayan kurumlar ADSL hizmetine büyük talep gösterdi. Internet Servis Sağlayıcıları üzerinden kurumsal internet erişimi alan kurumlar ise artan bant genişliği ihtiyaçlarını karşılamak için mevcut erişimlerinin yanında daha ekonomik ADSL erişimini de değerlendirmek durumunda kaldılar. Fakat görüldü ki Türk Telekom ADSL internet erişiminin hizmet kalitesi Internet Servis Sağlayıcılardan alınan internet erişim hizmeti düzeyinde olamadı. Bu nedenle pek çok kurum mevcut internet erişimini koruyarak veya bir miktar hız düşürerek yanına bir veya daha fazla sayıda ADSL internet erişimi aldılar, dolayısıyla genellikle bir servis sağlayıcıdan kiralık hat üzerinden alınan Internet erişimi Türk Telekom’dan alınan ADSL erişimi ile birlikte kullanılıyor. ISP’lerden alınan Internet erişimi daha kararlı ve performanslı olmakla birlikte Türk Telekom ADSL hizmeti de çok ekonomik. Kurumlar ISP bağlantılarını daha kritik uygulamaları için kullanırken ADSL bağlantısını da dışarı doğru olan http trafiği için kullanmakta. Fakat hatlardan birinde bir problem olduğunda biri diğerini yedekleyememekte, ya da örneğin hatlardan birinde hiç trafik yokken diğerinin bant genişliği tamamen dolu olabilmekte.

Büyük kurumların bazıları bu ihtiyacı ( multi homing ) BGP ile karşılamaktaydı. Ancak BGP kompleks, maliyetli ve performans problemleri yaratan bir çözümdü. Yeni akıllı Load Balancing çözümleri ile artık BGP ihtiyacı ortadan kalkıyor.

Hardware-Based Load Balancing (Donanım Bazlı Ağ Yükü Dengeleme): Belli donanımlar kullanılarak gerçekleştirilen çözümdür. Bu yapıda kümenin IP adresi donanıma atanır ve donanım kendisine gelen istekleri tipik bir NAT (Network Adress Translation – Ağ Adres Çevrimi) işleminden geçirerek kendisine bağlı sunuculara kendi üzerinde tanımlı kurallar çerçevesinde iletir.
Dispatcher Software Load Balancing (Yazılım Bazlı Ağ Yükü Dengeleme): Bu yapı, yukarıda anlatılan “Hardware-Based Load Balancing” ile çok benzerdir. Tek farkı yük dağılımı için bir donanım değil de bir yazılım kullanılmasıdır. Bu yapıda yük dağılım işleminin performansı, yazılımın çalıştığı bilgisayarın performansıyla doğru orantılıdır.
Network Load Balancing (Ağ Yükü Dengeleme): Yazılım temelli bu çözüm herhangi bir donanıma ya da üçüncü parti bir yazılıma ihtiyaç duymadan çalıştırılabilir.

Hakkında ÖmerKARADENIZ
https://omerkaradeniz.wordpress.com/hakkimda/ https://www.linkedin.com/in/omerkaradeniz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: