Zywall 70 ile Band Genişliği Yönetimi


zywallBW management paketler cihazı terkederken uygulandığından download yönünde band genişliği yönetimi LAN portunda, upload yönünde band genişliği yönetimi WAN  portunda yapılmaktadır. Cihaza web arayüzünden ulaştıktan sonra Advanced Setup  bölümündeki  Media Bandwidth Mgnt.linkine tıklanır. Summary bölümünden interface’lere band genişliği bütçesi atanır. Biz burada download yönünde band genişliği yönetimi yapacağımızdan LAN interface üzerinde çalışacağız.

Speed alanına interface’e verilecek ana bütçe (root budget) kbps olarak belirlenir. Bu hız  download hızıyla aynı olmak zorunda değildir. Ama en az download hızı kadar olmalıdır. Scheduler kısmında boşta olan band genişliğinin class’lara (sınıf) nasıl dağıtılacağı seçilir. Priority-Based önceliklendirmeye göre paylaştırma yapar. Fairness-Based boşta olan band genişliğini classların bütçeleriyle orantılı paylaştırır. Max Bandwidth Usage boşta olan band genişliği alt class’lar istemese bile onlara dağıtır. Değişiklikler Apply butonuna basılarak saklanıp bir önceki ekrana dönülür.

Class Setup bölümünde interface alrındaki class’lar tanımlanır. Interface bölümününden class tanımlancak interface seçilir. Biz LAN seçiyoruz. Add Child Class butonuna basılıp Class Configuration sayfasına gelinir. Class tanımlamayı source/destination IP adresi ve source/destination port gibi parametreleri belirleyerek yapıyoruz. Biz bu class’ı FTP trafiği için tanımladığımızı farzedelim. Kullanıcıların FTP ile dosya indirirken belli bir band genişliğini aşmamalarını sağlamaya çalışacağız.

FTP ile download ederken  router’un içinden çıkıp PC’ye gelen paketin source port numarası 21’dir. Diğer değerler bizi ilgilendirmediğinden 0 ve 0.0.0.0 olarak geçtik. Dikkat ederseniz Borrow bandwidth from parent class seçeneği işaretli değil. Eğer işaretli olsaydı FTP trafiği 256 Kbps’ten daha fazla band genişliği isteseydi root class’tan ödünç alabilecekti. Biz FTP’ye sabit 256 Kbps vermek istediğimizden bu seçeneği işaretmeledik. Apply butonu ile ayarlar saklanıp bir önceki menüye dönülür. Bu şekilde 2., .3 … classlar tanımlanabilir. Class tanımlama bittikten sonra Back tuşu ile Media Bandwidth Management ana menüsüne dönülür. 

Monitor bölümünden şu an hangi class ne kadar band genişliği kullanıyor görebilirsiniz.

Hakkında ÖmerKARADENIZ
https://omerkaradeniz.wordpress.com/hakkimda/ https://www.linkedin.com/in/omerkaradeniz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: